8
Било је то вече истинског радио шарма, а саткали га потомци једног Српског официра Краљеве гарде, и једног борца Југословенске војске у отаџбини, потомци оних који нису марили ни за властите животе да би очували српску славу и част. Управо тако, шарма једне госпође која је са својим мужем још 1974. године пошла на тежак задатак. Бранка и Миленко Ђуровић основали су тада Радио Равна Гора Торонто. Препрошлог викенда било је јасно да је задатак успешно извршен – обележен је Златни јубилеј, 50 година рада овог српског програма.
Госпођа Бранка јубилеј је дочекала сама, али је њен тим супругу Миленку који се упокојио на Савиндан 2020. године, могао и на небеса да пошање извештај о настављеном успеху, о испуњеним сновима и молитвама. – Нико од њега не би био срећнији да сазна о успеху Радија- рекла би на то Бранка. Централна тема јубилеја био је документарни филм који се у Србији снима о Ђуровићима и Радију Равна гора Торонто, као да је тек сада у пуној вредности нарасла свест шта су значиле за матицу, не само за расејање толике деценије њиховог прегалаштва. Идеју о филму дао је Никола Лончар,филмски сценарио израдио је новинар Драган Мишковић, режију и монтажу обезбеђује Срећко Стојаковић, а снимање Српска телевизија Торонто. Госпођа Бранка би то коментарисала својим речима: – За све што је Свето и за часно, никада није касно!
Подсетимо да је Бранка пре више година ступила у релацију са Теслином Фондацијоим Америке, добивши прву Теслину медаљу, а да је прошле зиме у Њујорку својим говором и презентацијоим Радија око себе окупила скоро све присутне и постала звезда овог догађаја, а уручена јој је и Теслина Плакета. Након само два месеца Управни одбор Теслине Фондације организовао је нови састанак у Мисисаги на којем је главни уредник Вести Теслиног Народа Драган Мишковић породици Ђуровић уручио ревидирана признања. Одбор је закључио да дело Миленково и Бранкино надвисује дотад додељена признања и послао на свечаност за Бранку Златну плакету, а за Миленка постхумно Орден Николе Тесле који је примила њихова кћерка Рада.
У Српском културном центру на улици Дикси, поред цркве Свих Српских Светитеља у Мисисаги окупило се крајем октобра око 300 душа у част јубилеја Српског Радија и Ђуровићевих. Величанствену академију је снимала Српска телевизија Торонто- Милан Чобанов. Била је то богата и запажена централна свечаност Српског Радија, који се емитује једном недељно на таласима ФМ 100.7 у Интернационалном CHIN радију. Ђуровићи су до данас припремили и у етер послали око 2.700 једносатних емисија. Бранка је још и данас активни успешан уредник и продуцент овог програма.
Програм је до детаља предвиђен, са свим важним људима из друштвеног и политичког живота Канаде и Србије, позван је и конзул из Торонта, и најближи сарадници Радија, издавачи CHIN радио – породица бесмртног Џонија Ломбардија који је све започео још у оно доба захтевајући да Срби у Канади имају своју радио-емисију. Позвани су и бизнисмени и културни радници, писци, песници,чак 11 њих стигло на прославу и музичари су одабрани најбољи- четири доктора музике (Боеми),позвани и млада оперска дива Василиса Атанацковић, и удружење Равногораца са 20 представника, и Српска академија наука Торонто знани Жарко Брестовац и Фолклорна академија Бате Марчетића, и доктор Мишо Дробац Бранкин и Миленков кум а у своје време и диригент црквеног хора Св Јован Дамаскин у Ватерлу.
Затим је Бранка Ђуровић прочитала свој говор са кратким историјатом Радија Равна гора и мноштвом изложених експоната историје, одликовањима, медаљама, дипломама, повељама, трофејима, плакетама, вазама, фотосима важних личности. Међу експонатима највише пажње су привлачили Одликовање Краља Петра Другог, Златна плакета Теслине Фондације, Пано са сценариом за филм Времена Радија Равна Гора, Бранкин џиновски портрерт Абрахама Линколна за који је награђена у САД, плакати из Кола српских сестара, панел Павилион Београд где су Ђуровићи такође добили награде, Повеље добивене од Интернационалног радија ЋИН. Породица Ломбарди власници овог радија присуствовали су прослави, и напросто били опчињени када је дива Василиса запевала свима познату ”О соле мио”.
Тројица свештеника Златибор Ђурашевић, Милован Средојевић и Дејан Обрадовић, верном народу познати и из радио-емисија, освештали су овај сусрет и трпезу љубави, пожеливши Радију Равна гора деценије успешног развоја и ширења утицаја међу Србима.
Потом се појавио члан Парламента Онтарија Том Ракочевић, Србин пореклом и духом. Србима у расејању познат је по томе што је пре пет година, искључиво његовом заслугом 10. јули, рођендан НИКОЛЕ ТЕСЛЕ проглашен државним празником Провинције Онтарио и од тада се редовно прославља. Такође Том као парламентарац је познат Србима по својој упорности и залагању да Парламент Онтарија усвоји закон о Недељи Православља, а ради се о жељи да цела недеља дана уз Васкрс буде православни празник за све православне вернике било које од православних цркава у Онтарију и у Канади. Том је оценио да су госпођа Бранка, породица Ђуровић и Радио Равна гора већ оставили неизбрисив траг у историји и пракси данашњег Онтарија. Уручио је највише провинцијско признање Бранки Ђуровић и Радију који води пола века. Госпођа Ђуровић је у исто време уручила посебну захвалницу Тому Ракочевићу, и то јубиларну од стране Радија Равна гора. Затим су се скупа сликали за медије свако са својим признањем у рукама.
У поруци на Признању Бранки Ђуровић члан Парламента је навео:
– Част ми је да одајем признање продуценткињи Радија Равна Гора Бранки Ђуровић, њеном супругу покојном Миленку (Билу) Ђуровићу и свим сарадницима, како некадашњим тако и садашњим, на овој невероватној полувековној прекретници. Радио Равна Гора већ пет деценија обавештава и увесељава говорнике српског језика вестима и причама о томе шта се дешава овде и шире. Ово значајно дело је помогло у промовисању српско-канадске културе, прослави успеха и достигнућа и пружању залагања и подршке у тешким временима. Честитам и желим вам све најбоље у будућности.
Прослава је настављена, уз веома угодну свирку четворице доктора музике, под вођством Душана Сувајца, бившег лидера ”Легенди” на клавијатурама и магистра на кларинету Горана Гољевића. Отаџбински звуци још више су оплемењивали слављеничку атмосферу, а није случајно да су се и на овом подручју ”уплеле Београдске везе”. Пре доласка у Канаду и Гољевић се школовао у Београду, Панчеву и магистрирао у Новом Саду, а Сувајац дуго година био моторна снага састава Легенде”, такође значајан и за развитак фолклорне музике у Српској предстолници.
Нема краја признањима и наградама које су Радио Равна гора и продуцент Бранка Ђуровић заслужили и добили. Тако се и овом приликом на прослави обрело друштво писаца Канаде ”Десанка Максимовић” са делегацијом од чак 11 чланова, са огромним букетом цвећа и плакетом признања.
И пред крај кад су се појавиле фолклорне групе – Академије српског фолклора Бате Марчетића, Торонто и групе Опленац из Мисисаге, и обе су показале,иако младе праву фолклорну зрелост и вештину, чиме су фасцинирали све присутне.
Како тај Бранкин шарм делује показали и доказали су сви просутни који су похрлили да се без обзира на властите заслуге сликају са слављеницом. И сви бијаху прихваћени и снимљени. (Вести ТН)
ПАРЛАМЕНТАРАЦ ЧЕСТИТА ВЕСТИМА ТН
Многе детаље и појмове о Ђуровићимa и њиховом радио-програму наш парламентарац из ииуизуиОнтарија Том Ракочевић је потегнуо joш из свог детињства. Од тада памти маркантне гласове Бранкин и Миленков, памти музику ”Марша на Дрину” и сећа се деценија кроз које је то трајало незаобилазно. Сећа се и првог признања кад га је од Теслине Фондације Бранка добила пре десетак година. Али запазио је непогрешиво и да су Вести Теслиног Народа биле међу првима који су зимус дале подршку његовим настојањима да се достојно одужи нарастајућој снази ”православне Канаде” у којој је он набројао чак више од милион душа данас. Изузетно похвално се изразио о вредностима и јасним резултатима рада Православних људи и организација који су мотор развоја Канаде и Онтарија.
– Импресиониран сам чињеницом да сте одлучили да управо у Онтарију покренете медиј који је окренут напретку, истраживањима, иновацијама и развоју таквог духа код младих у школама, али и код одраслих. Драго ми је да чујем и на Радију Равна Гора о активностима Теслине Фондације, па кад видим рецимо колико се народа из свих нација окупи на вашим фестивалима овде у Нијагара Фалсу, у Чикагу, а раније и у Калгарију, Хамилтону, чини ми се и у Њујорку. Где год се говори о науци и где год се појављују деца коју то интересује, ту је и напредак и хуманизам и благостање за које се боримо. Само тако наставите, имате нашу подршку, истакао је Том Ракочевић.
__________________________________________
ЖАРКО БРЕСТОВАЦ ЧЕСТИТА ЛОНЧАРУ И ФОНДАЦИЈИ
Од реномираног председника Српске националне Академије у Канади, Жарка Брестовца и Бранка и још Фондација Николе Тесле и посебно председник Никола Лончар добили су велике комплименте. Брестовац у изјави екксклузивно за Вести Теслиног народа каже:
– У свом животу још нисам видио некога сличног госпођи Бранки. Познавао сам и њеног покојног супруга Миленка, одушевљен сам и обома се дивим. Нисам могао сањати да ће вечерас овдје у Мисисаги бити тако лијепо и пријатно. А тако је управо због чињенице да се једна Српкиња не марећи за своје животно доба, тако пријегорно залаже за наш народ, да има толико енергије и продорности и да је тако дуго, дакле већ више од пола вијека посвећена српској култури и информисању и да још увијек звучи једнако занимљиво као раније. Видјели смо овдје колико је свијета који је поштује. Желим и њој и вама да се укључимо у реализацију њихових пројеката и програма и подржимо их- истиче Жарко Брестовац.
____________________________________________
ИЗЈАВА ЗОРАНА ЦВИЈЕТИЋА- СНО КАНАДЕ
– Госпођу Бранку Ђуровић и Радио Равна Гора Торонто пратимо годинама. Они су један од стубова и знакова распознавања Срба, српске културе, баштине и пут сигурног очувања корена целог народа. Одувек су учествовали на свим важним окупљањима српског народа у Онтарију, добитници су бројних одликовања и на понос су свих нас. Радо су слушани и добро нас обавештавају о свим важним догађајима за дијаспору. Желимо Радију Равна Гора и посебно госпођи Ђуровић много успеха у раду, истиче Зоран Цвијетић, председник Српске Народне Одбране Канаде.